
Här finns frågor som kan användas som underlag vid diskussioner om översiktens resultat och slutsatser. Diskutera gärna följande frågor gemensamt i kollegiet.
I översikten av Merke m.fl. som sammanfattas och kommenteras undersöks effekter av tillägg till självständig tyst läsning på elevers läsförmåga, motivation och läsvanor.
Diskussionsfråga 1
- Vilka tillägg till självständig tyst läsning använder ni i er undervisning?
- Vilka utvecklingsmöjligheter ser ni efter att ha läst rapporten?
Diskussionsfråga 2
Översiktens resultat visar att elever som kategoriserats med risk att utveckla lässvårigheter verkar gynnas mer av tilläggen än elever som inte kategoriserats med denna risk.
- Stämmer detta resultat överens med era erfarenheter?
- Hur arbetar ni med självständig tyst läsning för elever med olika stark läsförmåga?
Diskussionsfråga 3
Ett oväntat resultat i översikten är att opåkallad hjälp av läraren i anslutning till läsningen verkar kunna stjälpa snarare än hjälpa eleverna. I vår kommentar till översikten tar vi upp att det kan vara bättre att särskilja lässtrategiundervisning från tiden få eleverna ska läsa, och att elever som själva signalerar att de behöver hjälp självklart ska få det.
Hur ser ni på detta resultat?
- Kan det finnas risk att elever som själva inte gärna ber om hjälp går miste om den hjälp de faktiskt behöver?
- På vilka sätt kan elevers behov av hjälp ta sig uttryck?
Diskussionsfråga 4
Ett syfte med STL är att läsningen främst ska främja läslust och kännetecknas ofta av att eleverna väljer texter på egen hand och inte redovisar hur mycket eller vad de har läst.
- Kan tilläggen innebära att något med aktiviteten går förlorat?
Det vill säga att läsning med tillägg inte längre handlar om självständig aktivitet, utan snarare liknar ordinarie läsundervisning.